Zaznacz stronę

W dniach 6-7 czerwca 2024 roku Innowacyjne Centrum Symulacji Medycznej Wydziału Nauk o Zdrowiu UO stało się areną zmagań III Ogólnopolskich Zawodów Symulacji Medycznej SIM_Challenge 2024, ale zanim o tym cofnijmy się na chwilę kilka tygodni wcześniej.

Kilka dni po zakończeniu zawodów wewnątrzuczelnianych SIMOLYPICS_2024, zanim całkowicie opadły emocje i kurz na korytarzach ICSM została założona grupa na WhatsApp i Komitet Organizacyjny początkowo w wąskim składzie: dr Marta Gawlik, ponownie moja skromna osoba, mgr Joanna Cappek, mgr inż. Mateusz Ptak, Krzysztof Buczkowski, mgr Piotr Kubacki oraz mgr Marcin Gajda rozpoczął przygotowania do organizacji kolejnej odsłony zmagań studentów ze światem symulacji medycznej, tym razem w gronie ogólnopolskim. 20 maja 2024 r zgodnie z zapisami regulaminu minął czas, w którym drużyny mogły zgłaszać swój udział i tak chęć przybycia do Opola zadeklarowało 5 drużyn reprezentujących następujące uczelnie: Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, Akademia Nauk Stosowanych w RaciborzuAkademia Nauk Stosowanych im. J. A. Komeńskiego w Lesznie, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu oraz Małopolska Uczelnia Państwowa im. Rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu (która finalnie niestety wycofała się z udziału w zawodach). Nie będę ukrywał, że przebieg przygotowań miał swoje wzloty i upadki, niemniej finalnie udało się dopiąć wszelkie kwestie techniczne i do gry weszli Oni. Dydaktycy, ze swoimi scenariuszami, które jak się później okazało zrobiły niemałe poruszenie, a scenariusz finałowy realizowany we współpracy z funkcjonariuszami służby więziennej na długo zapadnie w pamięci zawodnikom i wszystkim osobom zgromadzonym w auli.

Pierwszego dnia zawodów tj. 6 czerwca 2024 roku pierwsze drużyny wraz z opiekunami zameldowały się w miejscu zbiórki przed godziną 8 rano w momencie kiedy trwały ostatnie gorączkowe przygotowania, a później wszystko potoczyło się już bardzo szybko. Długa Stefo-Strefa, Buzująca Adrenalina, Bez mojej zgody, Waleriana i sztafeta z najsłynniejszym KOwcem w Opolu! Drużyna za drużyną: Kortyzole, Serotoniny, Efedryny, Adrenaliny, Dopaminy (nazwy drużyn nadane na potrzeby zawodów)  gong-wejście na stację, kolejny gong zakończenie zadania. Sędziowie bacznie oceniali zmagania poszczególnych drużyn. Wielkie emocje i zaskoczenia. Tylko jeden symulator, reszta scenariuszy oparta o pracę i współpracę z pacjentami standaryzowanymi.

Kolejną nowością, która pojawiła się na zawodach, dzięki pomysłowi Krzysztofa oraz ogarnięciu sprzętu, realizacji i montażowi wideo przez Marcina, Mateusza i Piotra poczynania zawodników zostały uwiecznione za pomocą kamery GoPro. Kapitan drużyny przed wejściem na salę otrzymywał montowaną na głowę kamerę GoPro dzięki, której mogliśmy rejestrować obraz i dźwięk z nieco innej perspektywy. Perspektywy, która na nas organizatorach zrobiła ogromne wrażenie. Z informacji uzyskanej od kolegów techników wynika, że do tej pory nikt w kraju nie pokusił się o takie rozwiązanie monitorowania dźwięku i wizji. Mało tego, w drugim dniu zawodów, podczas scenariusza finałowego nasz zespół za pomocą kamery GoPro udostępnił relację na żywo w mediach społecznościowych. Technologia tego typu posiada niezwykły potencjał do wykorzystania podczas zawodów, rutynowych zajęć wśród studentów w warunkach symulacji medycznej jak również podczas egzaminów dyplomowych.

Wróćmy jednak do pierwszego dnia zawodów. Około godziny 13:30 zmagania dobiegły końca. Po krótkim podsumowaniu pierwszego dnia przybyli goście wyruszyli zwiedzać nasze piękne miasto, a organizatorzy przystąpili do przygotowania auli do scenariusza finałowego, który to scenariusz na długo pozostanie w naszej pamięci. Wraz z Panią doktor Martą Gawlik dokonaliśmy podsumowania i zsumowania punktacji, ale na ogłoszenie wyników szanowni zawodnicy i ich opiekunowie musieli poczekać do następnego dnia.

Kolejny dzień zmagań czyli 7 czerwca rozpoczął się od powitania gości i ogłoszenia wyników. Sposób ogłoszenia wyników bardzo oryginalny i wielkie gratulacje za pomysł dla Pani Marty i Pani Joanny Obserwowałem reakcje poszczególnych drużyn i było wiele ale to wiele emocji. Do finału trafiły dwie drużyny  z Podkarpacia, „Dopaminy” z Państwowej  Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu oraz „Kortyzole” z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, ale, ale drużyna reprezentująca Uniwersytet Opolski nasze „Efedrynki” w składzie: Martyna Sepot,  Magdalena Piestrak, Jagoda Laufer, Aleksandra Dzieciniak i Oliwia Szlęzak również pokazały klasę zajmując godne 3 miejsce. Szanowne Panie wielkie gratulacje kolejny raz!

Dwie drużyny z największą liczbą punktów przystąpiły do realizacji scenariusza finałowego od wylosowania kolejności. Pierwsza do wykonania zadania przystąpiła drużyna z Przemyśla i zadziało się bardzo dużo. Wymagający scenariusz, świetnia gra pacjenta standaryzowanego (naszego najfajniejszego więźnia Pana Szymona…..), profesjonalna postawa funkcjonariuszy służby więziennej z Opola sprawiły, że poziom adrenaliny wśród uczestników wystrzelił mocno do góry. Po krótkiej przerwie na przygotowanie stanowiska do realizacji zadania przystąpiła drużyna studentów kierunku pielęgniarstwo z Krosna. Stoicki spokój i opanowanie, które cechowało tę drużynę jednak nie wystarczyło i po podliczeniu punktów organizatorzy ogłosili ZWYCIĘZCAMI III Ogólnopolskich Zawodów Symulacji Medycznej SIM_Challenge 2024 drużynę z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu („Dopaminy”) w składzie: Małgorzata Mrozowska, Paulina Dziadek, Anna Kocuń, Magdalena Kość, Inga Dusza wraz z opiekunami Panią mgr Patrycją Trojnar oraz Panią mgr Moniką Cisek. Drużyna z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie wystąpiła w składzie: Wiktoria Kukulińska, Izabela Gorczyca, Joanna Pabian, Kinga Ostalecka, Julia Michna oraz opiekunowie mgr Łukasz Szarek i mgr Dawid Makowicz. Pani Wiktoria Kukulińska zdobyła również nagrodę dla najlepszego lidera.

Rozdanie nagród, wręczenie medali i pucharu dla zwycięzców oraz upominków dla wszystkich uczestników, chwila dla fotoreportera na tzw. ściance zakończyło dwudniowe zmagania pełne radości, śmiechu, łez wzruszenia ale i stresu wśród uczestników jak i organizatorów.

Na koniec pragnę złożyć serdeczne podziękowania dla Pani Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Pani dr Marcie Soberze za wsparcie udzielone podczas organizacji zawodów, Pani Aleksandrze Kaczmarek sprawowała kontrolę nad prawidłowym przebiegiem przygotowań z ramienia Pani Dziekan. Serdeczne podziękowania dla dydaktyków, bez których nie moglibyśmy pozwolić sobie na zapewnienie tak wysokiego poziomu poszczególnych zadań, w składzie: Pani dr Katarzyna Szwamel, Pani dr Elżbieta Szlenk- Czyczerska (scenariusz finałowy), Pani mgr Joanna Bednarz, Pani mgr Ewa Ledwoń, Pani mgr Anna Sikora, Pani mgr Jolanta Nawara. Kolejne zawody i kolejna petarda Szanowne Panie! Pani dr Marta Gawlik Koordynator kierunku Pielęgniarstwo, Pani mgr Joanna Cappek – pomysły nie z tej ziemi. Pełne pasji podejście i ciężka praca jaka została włożona w organizacje niewątpliwie zaowocuje w przyszłości. Pan mgr Marcin „Dziki” Gajda dziękuję za udział w organizacji od samego początku, szczególnie w rejonie social mediów i upubliczniania newsów o naszych zawodach (FB, IG, X)  Podziękowania dla Pani Martyny Kaliciak (III rok Dietetyki) za profesjonalną sesję fotograficzną. Na koniec podziękowania dla ekipy ICSM, kolegów techników Pana mgr inż. Mateusza Ptaka, mgr Piotra Kubackiego (to ten słynny KOwiec😊) i Krzysztofa Buczkowskiego za pomoc w ogarnięciu wielu wielu kwestii i za służenie radą.

Z wyrazami szacunku
mgr Dawid Obłój
Dyrektor Innowacyjnego Centrum Symulacji Medycznej
Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego

GALERIA ZDJĘĆ CZ. 1 (Martyna Kaliciak – profesjonalne)

GALERIA ZDJĘĆ CZ. 2 („Dziki” – amatorskie)

GALERIA ZDJĘĆ CZ. 3 (Biuro Marketingu i Public Relations)

Relacja z wydarzenia w Radio Opole

Relacja z wydarzenia na stronie głównej UO

Link do wydarzenia na Facebooku: fb.me/e/3guWZEeR0


P.S. WKRÓTCE JESZCZE MATERIAŁ WIDEO Z ZAWODÓW… 😉