Historia Wydziału
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 21 maja 2020 roku, 15 lipca 2020 r. nastąpiło włączenie Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu do Uniwersytetu Opolskiego.
Uczelnia została utworzona 1 maja 2003r. na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia 2003r. (Dz. U. nr 64, poz. 593). Jest jedyną państwową medyczną wyższą szkołą zawodową w Polsce i pierwszą uczelnią medyczną na Opolszczyźnie. Zapewnia edukację kadry medycznej według najnowszych standardów, zgodnych z wymogami Unii Europejskiej.
Studia I stopnia
- Kierunek Pielęgniarstwo I stopnia
- Kierunek Położnictwo I stopnia
- Kierunek Kosmetologia I stopnia
- Kierunek Dietetyka I stopnia
Po ukończeniu studiów absolwent otrzymuje tytuł licencjata
Studia II stopnia
- Kierunek Fizjoterapia II stopnia
- Kierunek Pielęgniarstwo II stopnia
- Kierunek Położnictwo II stopnia
- Kierunek Kosmetologia II stopnia
Po ukończeniu studiów absolwent otrzymuje tytuł magistra
Jednolite 5-letnie studia magisterskie:
- Kierunek Fizjoterapia (studia 5-letnie)
Po ukończeniu studiów absolwent otrzymuje tytuł magistra
W przyszłości planowane jest rozszerzenie działalności Uczelni i otwarcie nowych kierunków kształcenia. Nasi studenci, obok przedmiotów kierunkowych uczą się również języków obcych (angielski lub niemiecki do wyboru) oraz informatyki, aby po skończeniu studiów móc swobodnie funkcjonować w dzisiejszym świecie, zarówno w kraju, jak i zagranicą.
Zakończyła się budowa Sali audytoryjnej mogącej pomieścić 560 miejsc, najnowocześniejszy sprzęt audiowizualny, możliwość podziału sali na dwie z osobnymi rzutnikami i nagłośnieniem – to pierwszy etap budowanego przez Państwową Medyczną Wyższą Szkołę Zawodową w Opolu kompleksu. Staramy się, żeby zamontowany sprzęt audiowizualny był jednym z najnowszych na rynku. Nowa aula nie służy wyłącznie celom naukowym, ale również jest miejscem, w którym młodzi ludzie z naszej Uczelni chwalą się swoim talentem.
Następnie powstanie siedmiopiętrowy budynek, w którym oprócz administracji będą znajdować się m. in. sale wykładowe, a przy tym powiększona zostanie biblioteka z salą internetową na 50 miejsc. Nowe budynki pozwolą zwiększyć liczbę miejsc w domu studenta. Uczelnia dysponuje również obiektem, w którym mieszczą się: Rektorat, Sala Wykładowa na 250 miejsc, Biblioteka wraz z czytelnią i Centrum Internetowym.
W bibliotece studenci znajdą bogaty księgozbiór aktualnych podręczników (stale poszerzany o nowe pozycje wydawnicze) oraz bogatą wideotekę filmów dydaktycznych. Oprócz tego do dyspozycji Uczelni pozostaje 6 sal seminaryjnych, 15 pracowni dydaktycznych i fantomowych, stołówka, gdzie istnieje możliwość wykupienia całodziennego wyżywienia za bardzo przystępne kwoty, sala gimnastyczna oraz Dom Studenta na 200 miejsc. Uczelnia posiada nowoczesną pracownię komputerową z dostępem do Internetu.
Naszym studentom zapewniamy możliwości wszechstronnego rozwoju. Działają liczne studenckie koła naukowe oraz sportowe. Chcemy, aby każdy student naszej uczelni mógł się wszechstronnie rozwijać i kształcić.
Uczelnia organizuje również konferencje i sympozja naukowe, z udziałem zaproszonych wykładowców. Przy organizacji tego typu spotkań dużą aktywnością wykazują się studenci – członkowie kół naukowych.
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa ściśle współpracuje w dziedzinie naukowo-dydaktycznej z Akademią Medyczną we Wrocławiu oraz z Uniwersytetem Opolskim.
Uczelnia położona jest niedaleko centrum miasta, na niezwykle malowniczym terenie, otoczona parkiem, którego roślinność odgradza Uczelnię od miejskiego hałasu.