Zapraszamy do udziału w badaniu naukowym, prowadzonym przez Wydział Nauk o Zdrowiu oraz Wydział Lekarski Uniwersytetu Opolskiego.

Link do formularza online – formularz rekrutacyjny

W Polsce coraz więcej kobiet jest diagnozowanych na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy typu Hashimoto. Choroba ma wiele objawów i zaburza funkcjonowanie na wielu płaszczyznach – wzrost masy ciała, osłabienie mięśni, spowolnienie perystaltyki jelit, wypadanie włosów, pogorszenie stanu skóry, obniżenie nastroju, pogorszenie koncentracji.

Czy flora jelitowa może mieć wpływ na te objawy?
Czy stosowanie odpowiednich probiotyków (bakterii) może załagodzić objawy i poprawić jakość życia?

Jaki jest cel badania?
Celem badania jest określenie czy suplementacja określonym szczepem bakterii probiotycznych może mieć wpływ na: stan skóry, poprawę samopoczucia i jakości życia, parametry stanu zapalnego tarczycy, poziom markerów stresu oksydacyjnego, masę i skład ciała. Dzięki zgromadzonym danym przekonamy się czy probiotykoterapia może wnieść istotny wkład w poprawę zdrowia i samopoczucia osób chorych na Hashimoto.

Kogo szukamy?
Do udziału w badaniu zapraszamy wyłącznie kobiety, w wieku 18-55 lat, które mają zdiagnozowaną chorobę Hashimoto (podwyższone miano przeciwciał przeciwtarczycowych aTPO, aTG). Aby zakwalifikować się do badania uczestniczka powinna:

• wyrazić zgodę na udział w badaniu i stosowanie się do wytycznych przygotowujących do badania i w trakcie badania
  • wyrazić zgodę na pobranie krwi, przeprowadzenie badania skóry, składu ciała oraz wypełnienie ankiety
  • dysponować wolnym czasem aby przyjść na pomiary 2 razy na około 2 godziny. Termin pierwszego spotkania to 23 lub 24 kwietnia 2024 (dzień do wyboru), a drugi raz po 6 tygodniach, czyli 4 lub 5 czerwca 2024r. Miejsce – Wydział Nauk o Zdrowiu, UO, ul Katowicka 68, Opole

Do badania nie kwalifikują się kobiety po menopauzie, będące w ciąży, karmiące piersią, zażywające antybiotyki (w czasie badania), posiadające rozrusznik serca, chore na ostre lub przewlekłe choroby układu pokarmowego wymuszające zażywanie leków (np. inhibitory pompy protonowej, leki zobojętniające kwas solny, leki przeciwzapalne), chore na ostre lub przewlekłe choroby skóry wymuszające stosowanie leków/ maści przeciwzapalnych lub z antybiotykami.

Na czym polega udział w badaniu?
Uczestniczki badania dwukrotnie przyjdą na pomiary stanu skóry, składu ciała, pobranie krwi i wypełnienie ankiety. Na pierwszym pomiarze (23 lub 24 kwietnia 2024, wtorek lub środa) uczestniczki dostaną kapsułki z bakteriami probiotycznymi do codziennego zażywania przez 6 tygodni (w tym czasie nie należy stosować innych probiotyków). Po tym czasie uczestniczki przyjdą drugi raz na badania (4 lub 5 czerwca 2024, wtorek lub środa). Pobranie krwi jest badaniem inwazyjnym, przed którym odbędzie się spotkanie z lekarzem kwalifikującym. Pobranie będzie dokonane przez wykwalifikowany personel medyczny. Wszyscy uczestnicy badania będą objęci specjalnym ubezpieczeniem zdrowotnym z ramienia Uniwersytetu Opolskiego (Ubezpieczenie OC, POLISA nr COR332892, ID TECH 140 025 010, firma Supra Brokers S.A., Vienner TU S.A. Vienna Insurance Group).

Dlaczego warto wziąć udział?
Biorąc udział w badaniu otrzymasz bezpłatnie:

• aktualne wyniki stanu swojej tarczycy (TSH, fT3, fT4, aTPO, aTG),
  • aktualne wyniki panelu lipidowego (cholesterol, TG, HDL, LDL),
  • wyniki wybranych parametrów stanu zapalnego (IL-6, MDA),
  • wyniki badania stanu swojej skóry twarzy,
  • pomiary masy i składu ciała (ilość mięśni, wody, tkanki tłuszczowej),
  • większy wgląd w swoje samopoczucie i stan własnego zdrowia,
  • dzięki Twojemu uczestnictwu poszerzymy wiedzę na temat wpływu probiotyków na stan zdrowia i samopoczucia kobiet chorujących na Hashimoto,
  • opiekę lekarza, dietetyków i kosmetologów.

Kierownik projektu: lek med. Krzysztof Benc
Zespół badawczy: dr Magdalena Golachowska, prof. dr hab. Monika Bronkowska, dr Aleksandra Zyska, dr Michał Braczkowski, dr Przemysław Domaszewski, dr Karolina Chilicka-Hebel, mgr Monika Rusztowicz, prof. dr hab. Ewa Sadowska-Kępa, dr hab. Dariusz Soszyński.

Badanie finansowane z grantów wewnętrznych Instytutu Nauk Medycznych nr P-2022-008, WL, Uniwersytetu Opolskiego.