Jednym z ważnych elementów funkcjonowania Innowacyjnego Centrum Symulacji Medycznej jest promocja Wydziału Nauk o Zdrowiu UO oraz współpraca ze szkołami średnimi z naszego okręgu. Tym razem, nasze mury odwiedzili uczniowie klasy medycznej z elementami dietetyki Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr VIII im. Aleksandra Kamińskiego w Opolu.

Dzięki uprzejmości naszych Dydaktyków, kilkunastoosobowa grupa uczniów, w dniu 20 marca 2024 r. miała okazję zobaczyć na czym polega praca centrum symulacji i jaki charakter mają odbywające się w nim zajęcia.

Profil kształcenia nie jest tutaj przypadkowy, albowiem gościła u nas młodzież, która wiąże swoją przyszłość ze studiami na kierunkach medycznych – miejmy nadzieję, że w dużej liczbie również na naszym Wydziale Nauk o Zdrowiu UO 🙂

Podział na grupy i rotacja między salami CSM umożliwiła reprezentantom LO 8 wziąć bierny i czynny udział w następujących zajęciach:

• “Podstawy ratownictwa medycznego” z Panem mgr. Dawidem Obłojem, gdzie zostały przedstawione podstawowe i zaawansowane zabiegi resuscytacyjne wraz z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED,
  • “Chirurgia i pielęgniarstwo chirurgiczne” z Panią mgr Teresą Niechwiadowicz-Czapką, gdzie zaprezentowane zostały scenariusze niskiej i pośredniej wierności z ww. tematyki,
  • “Badania fizykalne” z Panią mgr Elżbietą Sobaszek, na których to zajęciach uczniowie mieli możliwość pracować i przetestować trenażery i symulatory przystosowane do ćwiczeń o tym charakterze,
  • “Neurologia i pielęgniarstwo neurologiczne” z Panią dr Martą Gawlik, gdzie odbywały się scenariusze wysokiej wierności z udziałem pacjentów standaryzowanych, a nasi goście mogli zobaczyć jak wygląda zaawansowana symulacja przy asyście systemów AV, a nawet odegrać rolę w scence szkoleniowej.

Serdecznie dziękujemy reprezentacji Liceum nr VIII za przybycie i duże zaangażowanie w czasie zajęć. Podziękowania składamy również na ręce naszych nauczycieli akademickich, którzy umożliwili naszym Gościom uczestnictwo w ćwiczeniach i pokazali namiastkę studiowania na naszym Wydziale.

Miło nam również poinformować, iż jeszcze w tym semestrze, odwiedzi nas kolejna grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego nr VIII im. Aleksandra Kamińskiego, a także wizytować będziemy – zresztą już nie pierwszy raz – współpracujące z nami Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr I w Opolu.