W imieniu Instytutu Fizyki UO wraz z Uniwersyteckim Centrum Transferu Wiedzy i Technologii oraz firmą Fielmann zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnym wykładzie z cyklu Strefa OPT, który odbędzie się 14 lutego 2024 r. o godzinie 18:00 w Studenckim Centrum Kultury, ul. Katowicka 95 w Opolu.

Wykład pt. „Zrozumieć rzeczywistość… Jak widzi(my) świat?” wygłosi Agnieszka Zientarska

Agnieszka Zientarska – absolwentka filologii polskiej i filozofii UO, stypendystka Uniwersytetu w Poczdamie i National Kaohsiung Normal University na Tajwanie. W Radiu Opole prowadzi programy poświęcone kulturze. Publicystka, edukatorka, trenerka, autorka międzyn. projektów edukacyjnych, nauczycielka w ZPP Kształ. Plastycznego w Opolu i na Uniwersytecie Opolskim. Podróżniczka – uprawia filozofię chodzenia w odległych miejscach świata.

Tematyką wykładu jest widzenie, które poprzedza słowa – ustala nasze miejsce w otaczającym świecie. Związek pomiędzy tym, co widzimy, a tym, co wiemy, nie może zostać ustalony raz na zawsze. Sposób, w jaki postrzegamy rzeczy zależy od naszej wiedzy i wiary. Widzenie poprzedzają słowa i nie da się go zawrzeć w słowach. Nasze widzenie cechuje nieustanna aktywność, ruchliwość, włączanie do kręgu wokół niego rzeczy. Jesteśmy przedmiotem widzenia- w widzeniu dotyka nas także element spotkania. Każdy obraz ucieleśnia sposób widzenia. Zatem -jak patrzymy na świat? Za czym idzie nasza uwaga? Kto i jak pokazuje nam świat? W jaki sposób go sobie opowiadamy? Jaka narracja opowiada nasz świat a jakiej narracji potrzebujemy? Jaki jest kierunek patrzenia? Jakie potrzeby ukazuje? Przyjrzymy się tym kwestiom, odkrywając różne perspektywy widzenia.

Udział w wykładzie jest możliwy w formie stacjonarnej lub zdalnej. Obowiązują zapisy poprzez wypełnienie Formularza Zgłoszeniowego!
lub wejść na stronę www.strefaopt.pl, gdzie można zapisać się klikając w zakładkę “Zapisz się”.

Wydarzenie będzie transmitowane na platformie YouTube

Wydarzenia dostępne na stronie Facebook

W razie pytań prosimy o kontakt z sekretariatem Instytutu Fizyki, tel. 77 452 72 50