56 studentów kierunku pielęgniarstwo Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego otrzymało 12 maja 2023 r. symboliczne czepki. Uroczystość odbywa się rokrocznie w Międzynarodowym Dniu Pielęgniarek.

Grupa studentów, która wzięła udział w tegorocznym czepkowaniu, jest dość liczna. Liczymy, że w przyszłości będziemy mieć równie liczne roczniki – mówiła mgr Mariola Wojtal z Instytutu Nauk o Zdrowiu UO.

Czepkowanie polega na symbolicznym przekazaniu i zapięciu czepków studentom I roku pielęgniarstwa. Odbywa się zawsze 12 maja, czyli w przypadającym wówczas Międzynarodowym Dniu Pielęgniarki. Święto to zostało ustanowione w 1973 r. przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku.

Czepkowanie służy kształtowaniu tożsamości zawodowej młodych pielęgniarek i pielęgniarzy, co jest bardzo ważnym elementem procesu kształcenia na tym specyficznym kierunku studiów. Ceremonia, w trakcie której studenci pierwszego roku pielęgniarstwa otrzymują białe czepki, zwieńcza pierwszy etap przygotowania do pełnienia roli zawodowej.

Łączymy tę uroczystość właśnie ze świętowaniem naszej grupy zawodowej. Czepki, które były dziś zakładane na głowy studentów, są już tylko symbolem. Zostały one zastąpione przypinkami. Studenci otrzymają je po zakończeniu studiów wraz z czepkiem. – wyjaśniła mgr Mariola Wojtal.

Życzymy wszystkim studentom, by za dwa lata otrzymali czepek z czarnym paskiem, który jest symbolem przynależności do grupy zawodowej

W trakcie uroczystości studenci złożyli przyrzeczenie oraz odśpiewali hymn pielęgniarski. Jak podkreślano, w czasie trwającej wojny na Ukrainie, gdzie giną niewinni ludzie, słowa hymnu są jeszcze bardziej poruszające. A brzmią m.in. tak: „My nie chcemy ni wojen, ni bojów. Dość krwi bratniej…My jesteśmy siostrami pokoju. Służyć chcemy idei humanizmu”.

Informacja ze strony głównej UO