W dniu 15.01.2021 r. międzynarodowy zespół pracowników Uniwersytetu Opolskiego oraz Uniwersytetu w Cadiz z Hiszpanii przeprowadził warsztaty w zakresie Leczenia zachowawczego dysfunkcji dna miednicy.

Wydarzenie zostało zrealizowane dzięki grantowi jaki otrzymała Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu w ramach programu ERASMUS+ Partnerstwa Strategiczne. W wyniku włączenia Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu w struktury Uniwersytetu Opolskiego, program kontynuowany jest przez Uniwersytet Opolski.

Projekt pt. „Program kształcenia studentów uczelni medycznych (i nauk o zdrowiu) z zakresu leczenia zachowawczego dysfunkcji mięśni dna miednicy” realizowany jest w międzynarodowym konsorcjum trzech uczelni:

• Uniwersytet Opolski, Wydział Nauk o Zdrowiu – Lider projektu
  • Universita Degli Studi Gabriele D’Annunzio di Chieti-Pescara (Włochy) – Partner
  • Universidad de Cadiz (Hiszpania) – Partner

Czas trwania projektu:  01.10.2018 r. – 31.08.2021 r.
Dofinansowanie z programu Erasmus+:  299.250,00 euro

Warsztaty są efektem międzynarodowej współpracy w ramach projektu Erasmus+, którego głównym celem jest wdrożenie treści dotyczących szeroko pojętej fizjoterapii kobiet w plan nauczania studentów z obszaru nauk o zdrowiu.

Wydarzenie zostało podzielone na trzy części:

• dla słuchaczy z Hiszpanii (termin wydarzenia – 15.01.2021 r.),
  • dla słuchaczy z Włoch (termin wydarzenia – 29.01.2021 r.)
  • dla słuchaczy z Polski (termin wydarzenia – 30.01.2021 r.)

W dniu 15.01.2021 odbyły się warsztaty on-line dla środowiska medycznego z Hiszpanii, studentów, pracowników chcących zapoznać się z efektami projektu oraz rekomendacją metod leczenia zachowawczego dysfunkcji dna miednicy u kobiet.

W trakcie warsztatów omówiono zagadnienia w zakresie badania podmiotowego: wywiad i dziennik mikcji, badanie przedmiotowe: badanie przezpochwowe: Palpacja, Elektromiografia powierzchniowa, Inne metody: elastografia, myotonometria – zespół polski oraz przeprowadzono instruktaż prawidłowego wykonania ćwiczeń mięśni dna miednicy wraz z ćwiczeniami funkcjonalnymi kobiet w ciąży – zespół hiszpański.

Łącznie w warsztatach wzięło udział 64 osoby.

Prowadzący warsztaty:

• dr Martyna Kasper-Jędrzejewska, kierownik Projektu, UO, Wydział Nauk o Zdrowiu
  • dr Lucyna Ptaszkowska, UO, Wydział Nauk o Zdrowiu
  • dr hab. Tomasz Halski, prof. UO, Wydział Nauk o Zdrowiu
  • dr Grzegorz Jędrzejewski, UO, Wydział Nauk o Zdrowiu
  • mgr Urszula Halska, UO, Wydział Nauk o Zdrowiu
  • prof. Véronica Pérez-Cabezas, Universidad de Cadiz, Hiszpania
  • prof. Gloria González-Medina , Universidad de Cadiz, Hiszpania
  • prof. Alejandro Galán-Mercant, Universidad de Cadiz, Hiszpania
  • Organizator: Uniwersytet Opolski, pracownicy Wydziału Nauk o Zdrowiu wraz z Biurem Nauki i Obsługi Projektów
  • Język warsztatów: hiszpański oraz angielski.

Kolejne warsztaty odbędą się 29.01.2021 r. dla słuchaczy z Włoch (język warsztatów włoski/angielski) oraz 30.01.2021 r. dla słuchaczy z Polski (język warsztatów polski/angielski)