Niezwykłą serię wykładów popularnonaukowych adresowanych do wszystkich zainteresowanych swoim zdrowiem przygotowali naukowcy z Wydziału Lekarskiego i Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego. Klikasz i jesteś na wykładzie!

W środę 15 grudnia 2021 r. dr Danuta Witkowska, Instytut Nauk o Zdrowiu UO i dr Agnieszka Rombel-Bryzek, Wydział Lekarski przedstawią niezwykle aktualny temat „Wirus czy szczepionka”.

Przypomnijmy; w każdą trzecią środę miesiąca, począwszy od października aż do lipca, o godz. 18 wystarczy kliknąć w link, który będzie aktywny na krótko przed wydarzeniem i dostępny na naszej stronie internetowej, by usłyszeć wiele ciekawych i ważnych dla naszego zdrowia informacji. Szybko, bezpiecznie i od najlepszych fachowców! Bez logowania się, zakładania kont czy podawania jakichkolwiek danych o sobie.

Z inicjatywą  zorganizowania cyklu wyszedł dr hab. n. med. Dariusz Soszyński, prof. UO, kierownik Zakładu Fizjologii Wydziału Lekarskiego. – Jesteśmy przekonani, że organizowanie wykładów popularnonaukowych dla społeczeństwa, które starzeje się, ale jednocześnie dostrzega atuty tzw. zdrowego stylu życia może być świetną platformą edukacyjną – zauważa prof. Soszyński. – To niepowtarzalna okazja do popularyzacji wiedzy medycznej, do konfrontacji z wyobrażeniami i stereotypami, wreszcie do obalenia wielu mitów medycznych, chociażby tych związanych ze szczepionkami przeciw Covid-19.

Kolejnym celem medycznych spotkań jest zapoznanie słuchaczy z profesjonalnymi poradami i zaleceniami, które – poparte badaniami naukowymi – mogą istotnie poprawić jakość ich życia.

Każde ze spotkań potrwa około godziny, z czego 30-40 minut zajmie wykład, reszta czasu zostanie przeznaczona na odpowiedzi wykładowcy na ewentualne pytania zadane w komentarzach; ze względów technicznych nie będzie możliwa dyskusja na żywo.

Wydarzenia mają charakter prezentacji wygłaszanej przez wykładowcę live, zostaną jednak nagrane i umieszczone na platformie Youtube lub Facebook na koncie naszej uczelni, będzie więc można w każdej chwili je odtworzyć.

Link do materiału – Kliknij Tutaj!

Zapraszamy do udziału!

Dr Danuta Witkowska jest zastępcą dyrektora Instytutu Nauk o Zdrowiu. W 2012 r. obroniła doktorat z chemii nieorganicznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Po odbyciu stażu podoktorskiego w Opolu (UO) oraz drugiego w Leeds, UK, rozpoczęła pracę w ówczesnej PMWSZ w Opolu.

Obecnie jej zainteresowania naukowe skupiają się na badaniu interakcji pomiędzy jonami metali a peptydami oraz pomiędzy białkami w kontekście chorób ludzkich. W 2020 r. otrzymała dofinansowanie Narodowego Centrum Nauki na realizację projektu OPUS-19: „Termodynamika oddziaływań betakoronawirusów z receptorami komórek ludzkich.” Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2021-2023.

Za pomocą zestawu unikalnych technik dr Witkowska pragnie zbadać, które z reszt aminokwasowych białka S wirusa są kluczowe dla wiązania receptora ACE2, jaka jest siła tego wiązania i jaka jest różnica między SARS-CoV-2 a innymi podobnymi wirusami w oddziaływaniu z receptorami  ludzkimi.

Dr Agnieszka Rombel-Bryzek jest absolwentką Uniwersytetu Opolskiego. W 2014 roku obroniła pracę doktorską w dyscyplinie biologia na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym Uniwersytetu Opolskiego. Praca powstała we współpracy z  Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Lekarskim w Zakładzie Biochemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej. Od 2021 roku jest współrealizatorką projektu OPUS-19 „Termodynamika oddziaływań betakoronawirusów z receptorami komórek ludzkich” kierowanego przez dr Danutę Witkowską.

Tematy wszystkich wykładów pierwszej edycji „Opolskich Spotkań medycznych”:

• 20 października 2021 r. – „Droga do zdrowego, długiego życia prowadzi przez nerki” – prof. dr hab. n. med. Marian Klinger, INM UO, Klinika Chorób Wewnętrznych i Nefrologii. Wykład można odtworzyć TUTAJ
  • 17 listopada 2021 r. – „Przeszłość, teraźniejszość i perspektywy chirurgii kręgosłupa” – dr hab. n. med. Dariusz Łątka, prof. UO, INM UO Klinika Neurochirurgii. Wykład można odtworzyć  TUTAJ
  • 15 grudnia 2021 r. – „Wirus czy szczepionka” – dr Danuta Witkowska, Instytut Nauk o Zdrowiu UO i dr Agnieszka Rombel-Bryzek, Wydział Lekarski  TUTAJ
  • 19 stycznia 2022 r. – „Zdrowy styl życia w czasach pandemii” – dr n. med. Lucyna Sochacka, Instytut Nauk o Zdrowiu UO
  • 16 lutego 2022 r. – „Ból dolnego odcinka kręgosłupa” – medyczna epidemia naszych czasów” – dr hab. n. med. Grzegorz Miękisiak, prof. UO, INM UO, Klinika Neurochirurgii
  • 16 marca 2022 r. – „Postępowanie terapeutyczne z dzieckiem przedwcześnie urodzonym” – dr n. med. Magdalena Warzecha, Instytut Nauk o Zdrowiu UO
  • 20 kwietnia 2022 r. – „W kamiennym kręgu – słów kilka o kamicy nerek – przyczyny, metody leczenia i zapobieganie” – dr n. med. Tomasz Porażko, INM UO, Klinika Chorób Wewnętrznych i Nefrologii
  • 18 maja 2022 r. – „Zdrowie odżywianie się jest trudne i kłopotliwe – ale czy naprawdę? Łamiemy mity” – dr n. med. Magdalena Golachowska, Instytut Nauk o Zdrowiu UO
  • 16 czerwca 2022 r. – „Zaburzenia psychosomatyczne jako związek duszy i ciała” – dr n. med. Adam Pawlak, INM UO, Zakład medycyny Rodzinnej i Zdrowia Publicznego
  • 20 lipca 2022 r. – „Od fascynacji do plastynacji – o historii i metodach konserwacji preparatów” – dr hab. n. med. Marcin Wiśniewski, prof. UO, INM Zakład Anatomii.

Informacja ze strony głównej Uniwersytetu Opolskiego