Niezwykłą serię wykładów popularnonaukowych adresowanych do wszystkich zainteresowanych swoim zdrowiem przygotowali naukowcy z Wydziału Lekarskiego i Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego. Trwa druga edycja Opolskich Spotkań Medycznych. Zapraszamy!

Temat najbliższego spotkania –  23 listopada 2022 r. (godz. 18:00) – to „Powrót do sportu po kontuzji – jaka jest różnica między fizjoterapią a treningiem personalnym” – dr n. med. Agata Mroczek z Wydziału Nauk o Zdrowiu UO.

Link do spotkania będzie aktywny na FB krótko przed rozpoczęciem wydarzenia.

Agata Mroczek jest fizjoterapeutą, pedagogiem i dietetykiem, doktorem nauk o kulturze fizycznej. Ukończyła także studia podyplomowe: europejskie studia menedżerskie, zarządzanie oświatą, zarządzanie organizacją pozarządową.

Praktyk w dziedzinie fizjoterapii w sporcie. Specjalizuje się w funkcjonalnym treningu medycznym. Bazując na specjalistycznej wiedzy z anatomii, biomechaniki, motoryczności człowieka oraz nowoczesnych metod fizjoterapii prowadzi treningi medyczne, ukierunkowane na poprawę wzorców ruchowych, profilaktykę i terapię bólów kręgosłupa, optymalizację składu i proporcji ciała. Pracuje ze sportowcami, a także kobietami w ciąży i po porodzie.

Jest szkoleniowcem. Prowadzi szkolenia i kursy dla instruktorów fitness, trenerów personalnych, fizjoterapeutów i dietetyków. Dzieli się wiedzą i wspiera w rozwoju młode pokolenia specjalistów.

Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych w recenzowanych czasopismach. Obecnie pisze cztery książki.

Jest współtwórcą i kierownikiem merytorycznym międzynarodowych projektów z zakresu partnerstw strategicznych:

1. „Innowacyjne kształcenie studentów nauk medycznych i nauk o zdrowiu, wynikające z lepszego dostosowania oferty dydaktycznej w aspekcie potrzeb zdrowotnych kobiet w ciąży i po porodzie”, Uniwersytet Opolski jako lider. Partnerzy: Universidad de Cadiz (Hiszpania) i Klaipėdos Universitetas (Litwa) dofinansowanego z programu Erasmus+na kwotę 300 926,00 euro.
  2. „A European Collaborative and Innovative Partnership to Promote Physical Activity for Patients with Chronic Respiratory Conditions”. Uniwersytet Opolski jako lider. Partnerzy: Klaipedos Universitetas (Litwa), Sveuciliste U Zadru (Chorwacja), Eia – Ensino E Investigacao E Administracao Sa (Portugalia), Pixel – Associazione Culturale (Włochy), Turun Ammattikorkeakoulu Oy (Finlandia).

Od kilkunastu lat wykładowca akademicki w Polsce i za granicą. Obecnie zatrudniona na stanowisku adiunkta badawczo-dydaktycznego w Instytucie Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego, gdzie prowadzi wykłady i seminaria z anatomii, anatomii palpacyjnej, antropologii i antropometrii, ćwiczeń psychofizycznych i pedagogiki. Prowadzi także wykłady za granicą, m.in. w Portugalii, Grecji, Turcji, Bułgarii, Czechach, we Włoszech i na Cyprze. Jest opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Antropokinetyki na Wydziale Nauk o Zdrowiu.

W każdą trzecią środę miesiąca, począwszy od października aż do czerwca, o godz. 18 wystarczy kliknąć w  link, który będzie aktywny na krótko przed wydarzeniem i dostępny na naszej stronie internetowej, by usłyszeć wiele ciekawych i ważnych dla naszego zdrowia informacji. Szybko, bezpiecznie i od najlepszych fachowców! Bez logowania się, zakładania kont czy podawania jakichkolwiek danych o sobie.

Z inicjatywą  zorganizowania cyklu Opolskich Spotkań Medycznych wyszedł dr hab. n. med. Dariusz Soszyński, prof. UO, kierownik Zakładu Fizjologii Wydziału Lekarskiego.

Jesteśmy przekonani, że organizowanie wykładów popularnonaukowych dla społeczeństwa, które starzeje się, ale jednocześnie dostrzega atuty tzw. zdrowego stylu życia może być świetną platformą edukacyjną – zauważa prof. Soszyński. – To niepowtarzalna okazja do popularyzacji wiedzy medycznej, do konfrontacji z wyobrażeniami  i stereotypami, wreszcie do obalenia wielu mitów medycznych, chociażby tych związanych ze szczepionkami przeciw Covid-19.

Każde ze spotkań trwa około godziny, z czego 30-40 minut zajmuje wykład, reszta czasu jest przeznaczona na odpowiedzi wykładowcy na ewentualne pytania zadane w komentarzach; ze względów technicznych nie jest możliwa dyskusja na żywo.

Wydarzenia mają charakter prezentacji wygłaszanej przez wykładowcę live, zostaną jednak nagrane i umieszczone na platformie Youtube na koncie naszej uczelni, będzie więc można w każdej chwili je odtworzyć.

Zapraszamy do udziału!

Tematy wszystkich wykładów pierwszej edycji „Opolskich Spotkań medycznych”:

• 19 października 2022 r. – „Od fascynacji do plastynacji – o historii anatomii i metodach konserwacji preparatów na przestrzeni dziejów” – dr hab. n. med. Marcin Wiśniewski – TUTAJ
  • 23 listopada 2022 r. – „Powrót do sportu po kontuzji – jaka jest różnica między fizjoterapią a treningiem personalnym” – dr n. med. Agata Mroczek – TUTAJ
  • 21 grudnia 2022 r. – „Opieka w domu nad obłożnie chorym” – dr n. med. Katarzyna Łyp
  • 18 stycznia 2023 r. – „Skóra w epidemii, SARS-CoV-2” – prof. dr hab. n. med. Joanna Maj
  • 15 luty 2023 r. – „Profilaktyka, wczesne wykrywanie i leczenie najczęstszych nowotworów w urologii, w tym raka prostaty, pęcherza i jądra” – lek med. Dominik Dziadkowiak
  • 15 marca 2023 r. – „Profilaktyka raka szyjki macicy” – dr n. med. Wojciech Guzikowski
  • 19 kwietnia 2023 r. – „Alkohol: element baśniowy rzeczywistości i podstępny wróg” – mgr Anna Sinnicka
  • 17 maja 2023 r. – „Zanurzeni w dźwięku – cicha plaga” – dr n. fiz. Barbara Pytel
  • 21 czerwca 2023 r. – „Patogeneza i znaczenie gorączk” – dr hab. n. med. Dariusz Soszyński

Informacja ze strony głównej Uniwersytetu Opolskiego