W imieniu Instytutu Fizyki UO wraz z Uniwersyteckim Centrum Transferu Wiedzy i Technologii oraz firmą Fielmann zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnym wykładzie z cyklu Strefa OPT, który odbędzie się 14 czerwca 2023 r. o godzinie 18:00 w Studenckim Centrum Kultury, ul. Katowicka 95 w Opolu.

Wykład pt. „Dlaczego nie należy zakładać okularów na lewą stronę?” wygłosi dr hab. Ewa Pawelec, prof. UO

Wykład dotyczyć będzie okularów, które mają sprawić, że noszący je lepiej widzi. Szkolna optyka tłumaczy nam to stosunkowo prosto – oko nieodpowiedniego kształtu, dokładamy soczewkę i gra. Ale to jest znacznie bardziej skomplikowane. Okulary mają „strony” – jeżeli założymy je jak należy widzimy dobrze, i to najczęściej głównie wtedy, kiedy patrzymy przez centrum soczewki na wprost. Przy patrzeniu przez brzegi szkieł, albo przez okulary odwrócone tyłem, widok jest zniekształcony, zdarzają się dziwne efekty kolorystyczne – nazywamy to aberracjami. Jak one wyglądają? Co to jest, i dlaczego powstaje? Czy są okulary lepsze i gorsze pod tym względem? Tego dowiesz się podczas wykładu.

Udział w wykładzie jest możliwy w formie stacjonarnej lub zdalnej. Obowiązują zapisy poprzez wypełnienie Formularza Zgłoszeniowego!
lub wejść na stronę www.strefaopt.pl, gdzie można zapisać się klikając w zakładkę “Zapisz się”.

Wydarzenie będzie transmitowane na platformie YouTube

Wydarzenia dostępne na stronie Facebook

W razie pytań prosimy o kontakt z sekretariatem Instytutu Fizyki, tel. 77 452 72 50