Zaznacz stronę

Niezwykłą serię wykładów popularnonaukowych adresowanych do wszystkich zainteresowanych swoim zdrowiem przygotowali naukowcy z Wydziału Lekarskiego i Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego. Trwa druga edycja Opolskich Spotkań Medycznych. Zapraszamy!

Temat najbliższego spotkania – 15 luty 2023 r. (godz. 18:00) – „A mój dziadek palił papierosy i dożył 100 lat, czyli kilka słów o idei ładunku allostatycznego” wygłosi dr n. med. Magdalena Golachowska z Wydziału Nauk o Zdrowiu UO.

Link do spotkania będzie aktywny na Facebooku krótko przed rozpoczęciem wydarzenia.

Dr n med. Magdalena Golachowska – wykładowca akademicki, naukowiec, doradca żywieniowy, specjalista psychodietetyki, tłumacz. Ukończyła Uniwersytet Wrocławski w specjalności biochemia medyczna. Tytuł doktora nauk medycznych zdobyła w Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Groningen w Holandii, badając genetyczne podłoże zaburzeń w strukturze komórek nabłonka jelitowego u noworodków (Microvillus Inclusion Disease).

Obecnie pracuje jako adiunkt na kierunku dietetyka na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego oraz na kierunku psychodietetyka na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu, gdzie wykłada takie przedmioty, jak: biochemia żywności, dietetyka i poradnictwo, dietoterapia chorób, fizjologia układu pokarmowego, komunikacja z pacjentem, psychodietetyka. Jako doradca żywieniowy udziela porad w Instytucie Psychodietetyki we Wrocławiu.

Często występuje na konferencjach naukowych, prowadzi szkolenia specjalistyczne dla profesjonalistów (przyszłych i aktualnych dietetyków, lekarzy i psychologów), a także warsztaty i wykłady popularnonaukowe dotyczące prawidłowego odżywiania, odchudzania i prozdrowotnego stylu życia.

Specjalizuje się w doradztwie żywieniowym w chorobach przewlekłych, chorobach autoimmunizacyjnych (np.  Hashimoto, AZS), bezpiecznym i trwałym odchudzaniu, pomocy we wdrażaniu zmian w stylu życia w duchu psychodietetycznym, uwzględnianiem w terapii czynników stresogennych i uczeniu umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Jest współautorem wielu publikacji naukowych; jest redaktorem pomocniczym działu dietetyka w czasopiśmie naukowym „Medical Science Pulse”. Jest członkiem Polskich Towarzystw: Psychodietetyki, Dietetyki, Medycyny Stylu Życia, Technologów Żywności i Stowarzyszeń: Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, Chorych na Hashimoto.

Przetłumaczyła na język polski książki popularno-naukowe dotyczące wpływu flory jelitowej na zdrowie człowieka oraz leczenia żywieniowego u dzieci:

  • dr Justin i Erica Sonnenburg: Zdrowie zaczyna się w brzuchu, Galaktyka 2015
  • dr Martin Blaser: Utracone mikroby. Brakujące ogniwo zdrowia i gorzka prawda o nadużywaniu antybiotyków, Galaktyka 2016
  • lek med. Michelle Perro, V. Adams: Dlaczego nasze dzieci chorują. Jak żywność przetworzona przyczynia się do epidemii chorób przewlekłych i co rodzice (oraz lekarze) mogą z tym zrobić?, Galaktyka 2018

Utrzymuje współpracę z licznymi instytucjami zajmującymi się zdrowym odżywianiem i zdrowym trybem życia, m.in. Klinika Termografii we Wrocławiu, organizacja „Kobiety na medal – bieganie dla kobiet”, fundacja „Art of Living”, Centrum Promocji Zdrowia w Tarasce (kolonie uczące technik radzenia sobie ze  stresem dla dzieci i młodzieży), firma „WorkMed” (warsztaty zdrowotne dla pracowników), Juice Plus Company, fundacja „Dobra Dusza”, program „Miasto w formie”.

POZA PRACĄ

Uwielbia marchewki! Wędruje po górach, wspina się po skałach, czasem biega, pływa kajakiem, nurkuje, jeździ na wycieczki rowerowe, uwielbia narty zjazdowe i biegowe, kiedyś dużo tańczyła flamenco i tango, występowała nawet kilkakrotnie w teatrze. A w międzyczasie praktykuje sztukę oddechu i relaksacji.

Mówi o sobie: „Specjalizuję się w ogólnosystemowym podejściu do pacjenta. Zdrowie jest pojęciem szerokim i często wykracza poza samo prawidłowe odżywianie. W ostatnich dekadach czynniki środowiskowe i psychologiczne grają coraz większą rolę i muszą być uwzględnione w czasie terapii. Zdrowy styl życia (odżywianie, ruch, odpoczynek), wręcz powinien być łatwy i przyjemny do prowadzenia, dawać lekkość, dobrą koncentrację, energię i dobre samopoczucie na co dzień! Zmiany dobrze jest wprowadzać małymi krokami, ale konsekwentnie i na całe życie.”


Cykl Opolskie Spotkania Medyczne adresowany jest do wszystkich zainteresowanych zdrowiem. W każdą trzecią środę miesiąca, począwszy od października aż do czerwca, o godz. 18 wystarczy kliknąć w link, który będzie aktywny na krótko przed wydarzeniem i dostępny na naszej stronie internetowej, by usłyszeć wiele ciekawych i ważnych dla naszego zdrowia informacji. Szybko, bezpiecznie i od najlepszych fachowców! Bez logowania się, zakładania kont czy podawania jakichkolwiek danych o sobie.

Z inicjatywą  zorganizowania cyklu Opolskich Spotkań Medycznych wyszedł dr hab. n. med. Dariusz Soszyński, prof. UO, kierownik Zakładu Fizjologii Wydziału Lekarskiego.

Jesteśmy przekonani, że organizowanie wykładów popularnonaukowych dla społeczeństwa, które starzeje się, ale jednocześnie dostrzega atuty tzw. zdrowego stylu życia może być świetną platformą edukacyjną – zauważa prof. Soszyński. – To niepowtarzalna okazja do popularyzacji wiedzy medycznej, do konfrontacji z wyobrażeniami  i stereotypami, wreszcie do obalenia wielu mitów medycznych, chociażby tych związanych ze szczepionkami przeciw Covid-19.

Każde ze spotkań trwa około godziny, z czego 30-40 minut zajmuje wykład, reszta czasu jest przeznaczona na odpowiedzi wykładowcy na ewentualne pytania zadane w komentarzach; ze względów technicznych nie jest możliwa dyskusja na żywo.

Wydarzenia mają charakter prezentacji wygłaszanej przez wykładowcę live, zostaną jednak nagrane i umieszczone na platformie Youtube na koncie naszej uczelni, będzie więc można w każdej chwili je odtworzyć.

Zapraszamy do udziału!


Tematy wszystkich wykładów drugiej edycji „Opolskich Spotkań medycznych”:


Informacja ze strony głównej Uniwersytetu Opolskiego