.
W dniach 19-21 czerwca 2024 r. w Pradze, odbyło się jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń związanych z symulacją medyczną na świecie, a więc 𝟐9𝐭𝐡 𝐀𝐧𝐧𝐮𝐚𝐥 𝐌𝐞𝐞𝐭𝐢𝐧𝐠 𝐨𝐟 𝐒𝐨𝐜𝐢𝐞𝐭𝐲 𝐟𝐨𝐫 𝐒𝐢𝐦𝐮𝐥𝐚𝐭𝐢𝐨𝐧 𝐢𝐧 𝐄𝐮𝐫𝐨𝐩𝐞.
Mało tego, drugi rok z rzędu – po zeszłorocznej wizycie w Lizbonie – stało się ono udziałem zespołu Innowacyjnego Centrum Symulacji Medycznej WNoZ UO. Reprezentacja CSMu na Wydziale Nauk o Zdrowiu UO, w osobie mgr. Piotra Kubackiego oraz mgr. inż. Mateusza Ptaka zaprezentowała pracę pod tytułem: „Activities performed by medical simulation technicians – preliminary reports from Poland” („Działania wykonywane przez techników symulacji medycznej – wstępne doniesienia z Polski”). Powstała ona we współpracy z badaczami z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie.
Oprócz przedstawienia powyższej prezentacji, na uczestników czekał bardzo napięty harmonogram wydarzenia. Różnorodne bloki tematyczne, dotykające wielu płaszczyzn kształcenia metodą symulacji medycznej nie pozwalały się nudzić. Co więcej, event oferował również wiele otwartych warsztatów, m. in. dla techników symulacji, organizowanych przez amerykańskich instruktorów z SimGHOST, które miały na celu próbę stworzenia stopni zaawansowania zawodowego techników.
Nie zabrakło też licznych meetingów integracyjnych, wraz z obchodami 30-lecia istnienia Towarzystwa Symulacyjnego w Europie – SESAM, gdzie udało się nawiązać wiele kontaktów i wstępną współpracę ze specjalistami „po fachu” z Czech, Hiszpanii, USA czy Argentyny.
Nie lada gratką dla zespołu ICSM była także przestrzeń dla wystawców i producentów sprzętu oraz technologii używanych w symulacji medycznej, gdzie prezentowane były najnowsze modele symulatorów, trenażerów i fantomów oraz wszelkie innowacje technologiczne wprowadzane właśnie na rynek.
Nasi ambasadorzy wrócili z bagażem bezcennych doświadczeń, nowych inspiracji i pomysłów oraz licznych kontaktów w świecie symulacji. My natomiast, jesteśmy dumni, że kolejny już raz to szerokie i prestiżowe środowisko usłyszało o Innowacyjnym Centrum Symulacji Medycznej na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego. 🙂
Informacja ze strony Innowacyjnego Centrum Symulacji Medycznej WNoZ UO