W dniach 21-22 czerwca 2022 r. na Uniwersytecie w Kłajpedzie
odbyła się międzynarodowa konferencja naukowo-praktyczna „Aktywność fizyczna kobiet w ciąży i po porodzie: mity, wyzwania i możliwości” (International scientific-practical conference „Physical activity of pregnant and postpartum women: myths, challenges, and opportunities”).

Konferencja była wydarzeniem upowszechniającym rezultaty pracy intelektualnej w ramach projektu: INSTEpp – „Innowacyjne kształcenie studentów nauk medycznych i nauk o zdrowiu, wynikające z lepszego dostosowania oferty dydaktycznej w aspekcie potrzeb zdrowotnych kobiet w ciąży i po porodzie” (Nr 2020-1-PL01-KA203-81905), którego Uniwersytet Opolski jest liderem.

Celem konferencji było podsumowanie najważniejszych aspektów pracy fizjoterapeuty i położnej z kobietą w ciąży i po porodzie jako efekt pracy intelektualnej zespołu projektowego z dostosowaniem do potrzeb studentów zgłaszanych w trakcie trwania projektu i bazujący na potrzebach kobiet w ciąży i po porodzie.

Podczas dwóch dni hybrydowego wydarzenia naukowcy i specjaliści służby zdrowia z trzech krajów (Polski, Litwy i Hiszpanii) wygłosili prezentacje i poprowadzili sesje praktyczne dla uczestników wydarzenia.

Prelegenci konferencji – fizjoterapeuci, położne, dietetycy – dzielili się najnowszymi spostrzeżeniami naukowymi na temat ciąży i aktywności fizycznej w kontekście swoich specjalizacji, analizowali anatomiczne i fizjologiczne zmiany podczas ciąży aspekty i po porodzie oraz dzielili się praktycznymi poradami na temat bezpiecznych form ćwiczeń fizycznych, żywienia w ciąży oraz profilaktyki i terapii rozstępu mięśni brzucha podczas ciąży i po porodzie.

Podczas zajęć praktycznych przedstawiciele z Hiszpanii przedstawili specyfikę programów treningu mięśni dna miednicy w okresie ciąży, zaś przedstawiciele z Polski przybliżyli słuchaczom przykłady treningu medycznego, ćwiczeń i aktywności fizycznej kobiet w ciąży i po porodzie. Absolwentka Uniwersytetu w Kłajpedzie, trenerka zdrowego stylu życia, zaprezentowała uczestnikom konferencji metody szkoleniowe stosowane przez fizjoterapeutów kobiet w ciąży i po porodzie na Litwie.