22 maja 2023 r. w Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy odbył się Finał XIII Olimpiady Pielęgniarskiej im. dr Janiny Fetlińskiej.

Studentka III roku kierunku Pielęgniarstwo, finalistka XIII Międzyuczelnianej Olimpiady Pielęgniarskiej im. dr Janiny Fetlińskiej – Pani Marta Geisler tak ocenia swoje doświadczenia związane z tym wydarzeniem:

Studia na kierunku pielęgniarstwo na Uniwersytecie Opolskim to nie tylko zajęcia dydaktyczne i praktyczne, ale również możliwość niepowtarzalnego rozwoju na wielu obszarach życia naukowego. Dnia 22 maja 2023 r. w Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy mogłyśmy, wspólnie z koleżanką z roku – Karoliną Korzeniec wziąć udział w XIII Międzyuczelnianej Olimpiadzie Pielęgniarskiej im. dr Janiny Fetlińskiej i przedstawić nasze finałowe prezentacje multimedialne przygotowane na dwa różne tematy, jedna dotyczące profesjonalnego wyglądu pielęgniarek jako sposobu komunikacji z pacjentem, druga na temat korzyści płynących z symulacji medycznych.

Za całą pomoc i ogrom wsparcia w przygotowaniu do III etapu dziękujemy dr n. med. Lucynie Sochockiej oraz dr n. o zdr. Katarzynie Szwamel.
Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu studentów kolejnych lat. Co roku tematyka wiodąca olimpiady jest inna, dlatego jest to tak bardzo inspirujące i odkrywcze wydarzenie. Warto się sprawdzić, doświadczyć pozytywnej energii i poznać pozostałych finalistów. To wyjątkowa okazja do rozwoju i poszerzania własnych granic komfortu.

Kolejny finał za nami, ogrom wrażeń, nowe doświadczenia i spostrzeżenia….przypominają się pierwsze finały…prezentacje finalistów na ten sam temat, grupa 6-8 studentów z kilku zaprzyjaźnionych uczelni, poziom wystąpień zadowalający, ale emocje te same!  Olimpiada to ważne wydarzenie dla uczelni, które biorą w niej udział; lista tych uczelni z roku na rok się wydłuża, w tym roku w olimpiadzie brali udział przedstawiciele 14 uczelni kształcących na kierunku pielęgniarstwo, zarówno publicznych jak i niepublicznych, uczelni zawodowych jak i uniwersytetów.

Finaliści prezentowali swoje prace na jeden z trzech tematów wskazanych w regulaminie olimpiady:

• Jak cię widzą tak cię piszą – profesjonalny wygląd w zawodzie pielęgniarki sposobem komunikowania się z pacjentem
  • Przyszłość zawodu pielęgniarskiego oczami studentów pielęgniarstwa
  • Wartość symulacji medycznej w kształceniu kadry pielęgniarskiej

Wszystkie tematy cieszyły się popularnością, finaliści bardzo ambitnie i profesjonalnie podeszli do zadania; prezentacje były przygotowane poprawnie pod względem merytorycznym i edytorskim a sposób ich przedstawienia wielokrotnie budził podziw jury olimpiady. Z czystym sumieniem mogę  powiedzieć, iż w kilku przypadkach „Uczeń przerósł mistrza”. To bardzo dobrze wróży na przyszłość, w tych osobach upatrywać należy przyszłych menadżerów, kierowników oddziałów, pracowników naukowych ale także, a może przede wszystkim profesjonalnie przygotowany do pracy personel pielęgniarski, który zna swoją wartość, wie co chce osiągnąć w pracy, wie jak chce i jak powinien pracować, aby zapewnić najwyższą jakość usług pielęgniarskich.

Finał kolejnej, XIV Międzyuczelnianej Olimpiady Pielęgniarskiej im. dr Janiny Fetlińskiej już za rok, gospodarzem finału będzie Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu. Serdecznie zapraszamy studentów, aby już pomyśleli o tym, czy nie warto wziąć w nim udziału.