Zaznacz stronę

Studentki i studenci pierwszego roku pielęgniarstwa odebrali swoje pierwsze w życiu czepki. Uroczystość czepkowania odbyła się 9 maja 2024 roku w Auli A2 im. prof. Andrzej Steciwki.

Symbolizujące przynależność środowiskową czepki wręczono siedemdziesięciu ośmiu osobom – siedemdziesięciu czterem studentkom i czterem studentom. Ten najliczniejszy od kilku lat rocznik przybliżył też sylwetkę prekursorki swojego przyszłego zawodu – angielki Florence Nightingle. Złożył poza tym przysięgę i odśpiewał hymn pielęgniarek. Część artystyczną przygotowali zaś wokalistka Julia Ptak i Krzysztof Jędrzejewski, który razem z kolegą zagrał na kontrabasie.

Wzruszająca uroczystość, miła dla nas i naszych bliskich. To jeden z najważniejszych dni w toku naszego kształcenia, a jesteśmy dopiero na początku tej ścieżki – przyznała Pola Bąk, starościna pierwszego roku pielęgniarstwa. – Kontynuujemy trzyletnie studia licencjackie, po których możemy wybrać się też na dwuletnie magisterskie. Możliwości rozwoju dają nam też liczne kursy i szkolenia, ponadto po dwóch latach pracy w zawodzie możemy zrobić specjalizację. Mnie interesuje anestezjologiczna lub chirurgiczna, ale czas pokaże, gdzie się znajdę.

Termin uroczystości nie był przypadkowy, odbyła się bowiem trzy dni przed wypadającym 12 maja Międzynarodowym Dniem Pielęgniarek i Położnych. Towarzyszył jej wykład dr n. o zdr. Elżbiety Szlenk-Czyczerskiej pt. „Współczesny wymiar pielęgniarstwa i jego rola w koordynowanej opiece zdrowotnej”.

Plan na przyszłość? Chcę przejść przez wszystkie szpitalne oddziały, żeby przekonać się, jakie tematy, profesje i specjalizacje interesują mnie najbardziej – zdradziła Aleksandra Andruszko, studentka pierwszego roku pielęgniarstwa. – Na studia pielęgniarskie przyciągnęły mnie ciekawość, zamiłowanie do biologii i medycyny, a także możliwość pomagania. Czepkowanie to zwieńczenie pierwszego półrocza studiów, podsumowanie trudów i starań, które już za nami. To jednocześnie zapoczątkowanie wszystkiego, co jeszcze nas czeka, czyli długotrwałego rozwoju, który mam nadzieję, że przyniesie sporo satysfakcji.

Czepki studentom pierwszego roku przekazały: dr Marta Gawlik, Beata Gancarz i Teresa Niechwiadowicz-Czapka. To nakrycie głowy jest owalne i białe. Po uzyskaniu dyplomu z pielęgniarstwa dodaje się do niego czarny pasek o grubości 2,5 cm. Dawniej czepek pełnił funkcję ochronną, bo zabezpieczał włosy, był też elementem stroju wielu zgromadzeń zakonnych. Dziś ma znaczenie symboliczno-informacyjne, bo od 1991 roku czepki zastępuje odzież ochronna.

Czepkowanie jest symbolicznym wprowadzeniem w tajniki zawodu – tłumaczyła Mariola Wojtal, opiekunka pierwszego roku pielęgniarstwa. – To bardzo ważna dla naszego środowiska uroczystość. Uczestniczy w niej sporo osób, pierwszy rok liczy przecież aż 78 osób, a to zdecydowanie więcej niż w poprzednich latach. Cieszymy się z tego, bo jeśli chodzi o opiekę i edukację zdrowotną, te osoby są naszą przyszłością.

W uroczystości uczestniczyli studenci i ich rodziny, nauczyciele akademiccy, władze wydziału, media, a także przedstawiciele: Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Czepkowanie odbywa się na Wydziale Nauk o Zdrowiu każdego roku w okolicach 12 maja.

Informacja ze strony głównej UOGaleria zdjęć zrealizowana przez Biuro Marketingu i Public Relations dostępna również do pobrania na stronie flickr.com
.